بالابر زد، کاسه ای، نواری

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. دستگاه بسته بندی
 4. chevron_right
 5. بالابر زد، کاسه ای، نواری

دستگاه های بالابر زد، کاسه ای، نواری در زمره تجهیزاتی قرار می گیرند که استفاده از آنها در خطوط تولید مزایایی همچون سهولت، افزایش ایمنی و مهم تر از همه بازدهی را به همراه دارد.

بالابر زد، کاسه ای، نواری

بالابر زد، کاسه ای، نواری دستگاه هایی هستند که از آنها برای پر کردن مخزن انواع دستگاه های بسته بندی استفاده می شود. به طور کلی دستگاه های بالابر در صنایع بسته بندی و غذایی و همچنین کارخانجات تولید مواد غذایی به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه بالابر زد، کاسه ای، نواری در واقع برای جابجایی مواد اولیه و محصولات غذایی بکار گرفته می شود. بگذارید این طور بگوییم این دستگاه های بالابر از ملزومات اصلی عملیات بسته بندی به حساب می آیند.

دستگاه بالابر زد

دستگاه بالابر زد که آن را با نام دستگاه بالابر  Z نیز می شناسند در خط تولید و بسته بندی مواد غذایی برای انتقال مواد و محصولات گرانولی مانند حبوبات، برنج، چای خشک، قند خرد شده و… بکار می رود.

دستگاه بالابر زدمزیت اصلی دستگاه بالابر زد در آن است که با استفاده از آن می توان موادی همچون چای، شکر و غیره را منتقل نمود. به خصوص که مواد نامبرده شده و همین طور یک سری مواد گرانولی، با دیگر دستگاه های بالابر قابل جابجایی نیستند.

از دیگر مزایای دستگاه بالابر زد این است که گزینه ای عالی برای انتقال مواد پودری و گرانولی محسوب می شود. ناگفته نماند دستگاه بالابر Z علاوه بر مواد غذایی از قابلیت جابجایی مواد شیمیایی و دارویی نیز برخوردار است.

شرکت های تولید کننده، دستگاه بالابر زد را در ارتفاع های متفاوت می سازند. به این ترتیب دستگاه های مذکور قابل استفاده در کارگاه های صنعتی و نیمه صنعتی هستند. بد نیست بدانید علت نامگذاری دستگاه بالابر زد شباهت ظاهری آن به حرف Z انگلیسی بوده است.

اگرچه پیش تر گفته شد که از این دستگاه برای بسته بندی کدام محصولات غذایی استفاده می شود؛ با این حال به منظور تکمیل اطلاعات شما عزیزان درباره دستگاه های بالابر باید بگوییم انتقال مواد زیر به دستگاه های بسته بندی  به کمک  دستگاه بالابر زد  انجام می گیرد:

حبوبات و خشکبار، چای، تافی، سبزی خشک، چیپس، قند، شکر، ماکارونی، مواد دارویی و شیمیایی و…

آشنایی با ویژگی های دستگاه بالابر زد

همانطور که گفته شد دستگاه بالابر Z جزو ماشین آلات مهم بسته بندی مواد غذایی خشکبار محسوب می شود. به طور کلی دستگاه های بالابر یا همان آسانسورهای بالابر بخش قابل توجهی از خط تولید یا خط بسته بندی محصولات کم حجم یا دارای مقیاس متوسط را به خود اختصاص داده اند.

استفاده از این دستگاه های بالابر به خصوص برای کارگاه هایی با فضای محدود پیشنهاد می شود. در تولید دستگاه های بالابر زد از آخرین فناوری های روز دنیا استفاده می گردد؛ در نتیجه این دستگاه ها بهترین ماشین آلات برای سیستم بسته بندی خشکبار و دیگر مواد غذایی به حساب می آیند.

دستگاه های بالابر زد در حقیقت ماشین های حمل و نقل صنعتی هستند که به صورت ثابت در محل مورد نظر قرار گرفته و موجب انتقال مواد خوراکی از جایی به جای دیگر می شوند. بگذارید این طور بگوییم جابجایی مواد در این دستگاه های بالابر بر اساس حرکت نوار نقاله در دو جهت افقی و عمودی می باشد.

 با این تفاسیر دستگاه بالابر Z در انتقال مواد غذایی خشک و خشکبار همچون یک سیستم کنترل کننده عمل می کنند. به این ترتیب مواد غذایی در سریع ترین زمان ممکن به محل بسته بندی انتقال خواهند یافت.

دستگاه بالابر کاسه ای

دستگاه بالابر کاسه ای از نظر عملکرد به صورت الکترومکانیک می باشد. برق مورد نیاز این دستگاه از نوع 3 فاز – 7/3 کیلو وات است. از نظر ارتفاع نیز متغیر بوده و امکان ساخت آن در ارتفاع های مختلف بسته به سفارش مشتری وجود دارد.

این دستگاه بالابر مجهز به یک منبع تغذیه بوده و به کمک مکانیزم ویبره محصولات را به کاسه ها منتقل می کند. اینگونه مواد مورد نظر برای انتقال به مخزن دستگاه بسته بندی آماده شده و در نهایت هم جابجا می گردند.

دستگاه بالابر کاسه ای به صورت مورب ساخته شده و مجهز به مخزنی از جنس استیل می باشد. این دستگاه در طول کارکرد خود کاسه های محصول را از مخزن اصلی بر می دارد و آنها را به سمت بالا حمل می نماید.

به طور معمول محصولات ابتدا در مخزن دستگاه بارگیری شده و سپس به طور یکسان درون پیاله ها ریخته می شوند. به محض پر شدن کاسه ها عملیات تخلیه آنها به مخزن مورد نظر آغاز می گردد و این فرآیند به صورت متوالی تکرار می شود.

کاسه های تعبیه شده در این دستگاه معمولاً از جنس پلاستیک می باشند. با این حال بسته به سفارش مشتری امکان ساخت آنها از استیل نیز وجود دارد. همچنین دستگاه بالابر کاسه ای را بر اساس نیاز و خواسته مشتری می توان به دو صورت سه فاز و تک فاز تولید نمود.

ناگفته نماند منظور از کاسه در این بالابرها در واقع حمل کننده هایی است که روی نوار نقاله نصب شده و در حجم های مختلف قابل بارگیری هستند.

دستگاه بالابر نواری

دستگاه بالابر نواری در نقل و انتقال مواد و محصولات گرانولی بکار گرفته می شود؛ یعنی موادی همچون حبوبات، میوه خشک، قند، چای خشک، لیمو عمانی، خرما خشک، خشکبار، چیپس و…

در خصوص نحوه عملکرد این دستگاه باید بگوییم مخزن ویبره دار موجب ریزش بار روی نوار می گردد. رنگ بدنه این دستگاه های بالابر الکترواستاتیک بوده که در برابر ضربه و زنگ زدگی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد.

به طور کلی بالابر تسمه نقاله به دو صورت نواری و پله ای قابل ساخت است. در مجموع این دستگاه های بالابر در صنایع غذایی کاربرد گسترده ای دارند. دو ویژگی اصلی دستگاه بالابر نواری این است که مجهز به منبع تغزیه با مکانیزم ویبره بوده و به طور انحصاری برای جابجایی مواد گرانولی قابل استفاده می باشد.

بالابر زد،کاسه ای، نواری
بالابر زد،کاسه ای، نواری

قیمت دستگاه بالابر زد، کاسه ای، نواری

قیمت انواع دستگاه بالابر زد، کاسه ای، نواری بر اساس فاکتورهای مختلفی همچون موارد زیر تعیین می شود:

 • مشخصات فنی دستگاه
 • ظرفیت و سرعت کار آن
 • اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک بودن
 • نوع کاربرد دستگاه در انتقال مواد مختلف (پودری، گرانولی و…)

با این تفاسیر طبیعی است که هر یک از انواع دستگاه بالابر زد، کاسه ای، نواری قیمت متفاوتی داشته باشند. از این رو به خریداران گرامی توصیه می کنیم به منظور استعلام قیمت دستگاه های بالابر و همچنین آشنایی با عملکرد و اطلاعات فنی این دستگاه ها با کارشناسان ما در کبیر صنعت پارسوماش تماس بگیرند.

3 مزیت اصلی دستگاه بالابر زد، کاسه ای، نواری

دستگاه های بالابر زد، کاسه ای، نواری به منظور رعایت مقررات تولید مواد غذایی طراحی و تولید شده و سپس در خطوط تولید کارخانجات نصب می گردند. به این ترتیب یک سیستم حمل و نقل بسیار ایمن، کاملاً بهداشتی و صد البته کارآمد ایجاد خواهد شد.

روی هم رفته 3 مزیت اصلی دستگاه بالابر زد، کاسه ای، نواری به شرح زیر می باشد:

 • بالا رفتن کارایی و بهره وری
 • حفظ استانداردهای کیفیت و ایمنی مواد غذایی
 • حذف کار دستی یا به حداقل رسانیدن آن

بالا رفتن کارایی و بهره وری

انواع دستگاه بالابر زد، کاسه ای، نواری از قابلیت جابجایی سریع مواد  میان بخش های مختلف خط تولید برخوردار هستند. اینگونه به طور قابل توجهی در زمان صرفه جویی شده و به تبع آن کارایی و بهره وری افزایش می یابد. به خصوص که دستگاه های بالابر مدرن با حذف فرآیند  تخلیه دستی مواد از اتلاف زمان برای نظارت بر تخلیه و کارگران نیز جلوگیری می کنند.

حفظ استانداردهای کیفیت و ایمنی مواد غذایی

دستگاه بالابر زد، کاسه ای، نواری جزو بهترین دستگاه های بالابر مورد استفاده در صنایع غذایی محسوب می شوند. این دستگاه ها به نحوی طراحی شده اند که جابجایی مواد عذایی توسط آنها بدون گرد و غبار و آلودگی باشد.

به این ترتیب دستگاه های بالابر زد، کاسه ای، نواری گزینه ای عالی برای جابجایی ایمن و کارآمد مواد غذایی در کارخانجات به حساب می آیند. این دستگاه ها همچنین براحتی تمیز شده و در نتیجه عاری از هرگونه آلاینده خواهند بود.

حذف کار دستی یا به حداقل رسانیدن آن

استفاده از دستگاه های بالابر زد، کاسه ای، نواری با حذف کار دستی یا به حداقل رسانیدن آن تولید کنندگان مواد غذایی را تا حد زیادی از پرداخت هزینه های استخدام، دستمزد، آموزش و نگهداری نیروی کار بی نیاز می کند. این دستگاه های بالابر همچنین مواد غذایی را به طور خودکار میان مسافت های طولانی در ارتفاعات مختلف منتقل می نمایند.

سخن آخر

دستگاه بالابر زد، کاسه ای، نواری وظیفه حمل و انتقال مواد گرانولی مانند انواع خشکبار، حبوبات، غلات، قند و غیره را به دستگاه های دیگر به خصوص دستگاه های بسته بندی بر عهده دارد.

به طور کلی از این نوع دستگاه های بالابر در خطوط تولید مختلف همچون خط تولید ادویه و بسته بندی مواد پودری، خط تولید آجیل و خشکبار، خط تولید تصفیه و بسته بندی حبوبات، خط تولید چیپس سیب زمینی و… استفاده می شود.

در واقع استفاده از دستگاه های بالابر موجب این می گردد که عملیات بسته بندی مواد غذایی کاملاً بهداشتی، شیک و استاندارد انجام شود. انواع دستگاه بالابر زد، کاسه ای، نواری به رغم تفاوت های ظاهری از نظر کاربرد کاملاً یکسان هستند.

به منظور دریافت اطلاعات تکمیلی درباره این دستگاه های بالابر و همچنین برای استعلام قیمت آنها هم اکنون می توانید با کارشناسان فروش ما در کبیر صنعت پارسوماش تماس بگیرید. اینگونه از مشاوره رایگان پیش از خرید نیز بهره مند خواهید شد.

خط تولید بسته بندی حبوبات
دستگاه خشک کن
5 7 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با ما تماس بگیرید.