دستگاه بوجاری حبوبات و غلات

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. دستگاه بسته بندی
 4. chevron_right
 5. دستگاه بوجاری حبوبات و غلات

دستگاه بوجاری حبوبات و غلات با هدف جداسازی ضایعات از انواع حبوبات، غلات، برنج و خشکبار طراحی شده است. از این دستگاه پرکاربرد در واحدهای بسته بندی استفاده می شود. آنچه موجب تمایز این دستگاه از ماشین آلات مشابه شده مواردی همچون مصرف انرژی پایین، صدای کم، ظرفیت بالای تولید و سهولت تعویض سرندها می باشد.

دستگاه بوجاری حبوبات و غلات

دستگاه بوجاری حبوبات و غلات همانطور که از اسمش مشخص است برای عمل بوجاری بکار می رود. منظور از بوجاری، پاک کردن انواع غلات و حبوبات و جداسازی خاک، خاشاک و نخاله از آنها می باشد. بد نیست بدانید فرآیند پاکسازی در این دستگاه به وسیله غربال انجام می گیرد.

در واقع بوجاری کردن به معنای دستچین و پولیش کردن حبوبات، غلات و به طور کلی محصولات کشاورزی است. با این حساب از دستگاه بوجاری حبوبات و غلات برای یک دست کردن، پاک کردن و روی هم رفته جلوه بخشی به محصولات بسته بندی شده استفاده می شود.

بد نیست بدانید موارد  استفاده از دستگاه های بوجاری به حبوبات و غلات محدود نبوده و از این دستگاه ها همچنین می توان برای جداسازی ساقه از برگ سبزیجات خشک نیز استفاده نمود. با همه این ها کاربرد اصلی دستگاه بوجاری در خط تولید حبوبات بسته بندی شده است. به خصوص که اینگونه عملکرد این کارخانه ها بهبود یافته و به طور قابل توجهی سریع تر می شود .

 

با این تفاسیر جایگاه و کاربرد دستگاه بوجاری حبوبات و غلات در نخستین مرحله از خط تولید و بسته بندی می باشد. در واقع کلیه حبوبات، غلات و… ابتدا وارد این دستگاه ها شده و سرند یا در اصطلاح بوجاری می شوند. انواع دستگاه بوجاری حبوبات و غلات به طور معمول می توانند محصولات کشاورزی مختلف را تا 80 درصد بوجاری کنند.

به منظور درک بهتر عمل بوجاری باید بگوییم در طی آن پوست و ساقه انواع غلات یعنی گندم، برنج، جو و… از دانه آنها جدا می شود. با استفاده از دستگاه بوجاری حبوبات و غلات همچنین شاهد پاکسازی انواع بذر علف های هرز، آفت ها، تخم حشرات، نخاله و غیره خواهید بود.

در گذشته معمولاً الک کردن حبوبات و غلات، جدا کردن نخاله از گندم و جو توسط غربال و به شیوه های سنتی و دستی انجام می گرفت؛ البته که پاک کردن محصولات کشاورزی نامبرده شده، سورتینگ و درجه بندی دانه های غلات و حبوبات نیز به همین شکل صورت می گرفت.

همچنین به باد دادن خرمن های کوبیده شده توسط چنگک های کشاورزی را می توان به عنوان یکی از قدیمی ترین روش های بوجاری معرفی نمود؛ با این حال امروزه  انواع دستگاه بوجاری حبوبات و غلات روی کار آمده و جایگزین کلیه روش های دستی و سنتی شده است.

در واقع با پیشرفت علم و دانش، تولید کنندگان ماشین آلات صنعت کشاورزی دست بکار شده و اقدام به طراحی و تولید دستگاه بوجاری حبوبات و غلات اتوماتیک نمودند. در تولید این دستگاه ها از راه حل های اصولی با بازدهی بالا و همین طور کمترین دخالت انسانی استفاده شده است.

اینگونه به کمک دستگاه بوجاری حبوبات و غلات براحتی می توان ناخالصی هایی که در زمان برداشت محصول با آنها تلفیق شده را در حجم های بالا جداسازی نمود.

اجزای اصلی دستگاه بوجاری حبوبات و غلات

انواع دستگاه های بوجاری حبوبات و غلات از اجزای اصلی زیر تشکیل شده اند:

 • مخزن ورودی
 • غربال یا الک ها
 • خروجی شن و سنگ ریزه / حبوبات پاک شده
 • تابلو فرمان
 • شاسی آهنی
 • الکتروموتور
 • خروجی فضولات
 • بدنه دستگاه

مخزن ورودی

مخزون ورودی دستگاه بوجاری حبوبات و غلات در واقع همان محل ورودی غلات و حبوبات بوده و به طور خاصی طراحی شده است. به واسطه همین طراحی ویژه می توان مقادیر زیادی از محصول پاک نشده را درون دستگاه بوجاری ریخت.

در بخش ورودی دستگاه دریچه ای تعبیه شده که از طریق آن دست اپراتور باز است تا مقادیر مناسب و یکنواخت محصول را به قسمت تمیز کننده وارد کند. توجه داشته باشید اینگونه مقدار ریزش مواد به واحد تمیزکاری تحت کنترل قرار گرفته و در نتیجه آن فرصت لازم برای پاک شدن غلات و حبوبات فراهم می شود.

غربال یا الک ها

غربال یا الک ها از اجزای اصلی بکار رفته در دستگاه های بوجاری هستند که برای جدا کردن سنگ ریزه و شن در اندازه های مختلف از محصول بکار می روند. ماشین های بوجاری به طور معمول مجهز به دو سایز الک هستند که از اولی برای ذره های درشت محصول و از دومی برای الک کردن ذره های ریز تر محصول استفاده می شود.

خروجی دستگاه بوجاری

دستگاه بوجاری حبوبات و غلات معمولاً از دو خروجی مجزا تشکیل شده است. یک خروجی برای شن و سنگ ریزه و دیگری را برای حبوبات پاک شده در نظر می گیرند. اینگونه انتقال محصول به دیگر بخش های دستگاه و همچنین فرآیند بسته بندی آن بسیار آسان تر انجام خواهد شد.

تابلو فرمان

در دستگاه های بوجاری صنعتی یک سری بخش های کنترلی و اجرای عملیات تعبیه شده است. این سیستم ها روی دستگاه بوجاری حبوبات و غلات به شکل تابلو فرمان نصب می شوند.

در تابلو فرمان تعدادی کلید اصلی برای راه اندازی دستگاه و متوقف کردن آن نیز پیش بینی شده است. همچنین در این قسمت نمایشگرهایی را خواهید دید که وضعیت عملکرد دستگاه بوجاری را به نمایش در می آورند.

شاسی آهنی

شاسی آهنی از دیگر اجزای اصلی تشکیل دهنده دستگاه های بوجاری است. با توجه به این که هدف از طراحی و تولید دستگاه های صنعتی کارکردی طولانی مدت می باشد؛ در نتیجه طبیعی است که این ماشین آلات بسیار محکم و با دوام ساخته شوند.

از طرفی به منظور افزایش سطح استحکام دستگاه بوجاری حبوبات و غلات آنها را به صورت شاسی کشی شده تولید می کنند. بهترین انواع دستگاه های بوجاری عرضه شده در فروشگاه پارسوماش دارای شاسی هایی از جنس آهن مقاوم می باشند.

 

الکتروموتور

الکتروموتور در واقع همان سیستم اصلی تامین کننده نیرو برای قسمت های مختلف دستگاه بوجاری حبوبات و غلات است. توان و ظرفیت این موتور به طور مستقیم تعیین کننده ظرفیت کاری دستگاه بوجاری می باشد.

ناگفته نماند الکتروموتورهای نصب شده روی ماشین های بوجاری مطابق با نیاز مشتری و در دو نوع تک فاز یا سه فاز هستند.

 

خروجی فضولات

این قسمت از دستگاه بوجاری محلی برای خروج ضایعات و فضولات جدا شده از حبوبات و غلات از دستگاه است.

بدنه دستگاه بوجاری

بدنه دستگاه بوجاری حبوبات و غلات از یک سو در مجاورت با عوامل محیطی قرار دارد و از سوی دیگر به حفاظت از دیگر اجزای این دستگاه می پردازد. با این حساب شرکت های سازنده دستگاه های بوجاری بدنه آن را از ورق های گالوانیزه ساخته و با رنگ الکترو استاتیک پوشش می دهند.

به واسطه پوشش بدنه براحتی می توانید برای نظافت و تمیزکاری دستگاه بوجاری از آب و شوینده ها استفاده کنید. یک چنین بدنه ای همچنین در برابر رطوبت و زنگ زدگی از دوام و مقاومت بالایی برخوردار می باشد.

انواع دستگاه بوجاری حبوبات و غلات

دستگاه های بوجاری حبوبات و غلات به طور معمول قابلیت تولید در ابعاد و اندازه های مختلفی را دارند. کاربرد و موارد استفاده از این دستگاه ها  نیز فراوان است. دستگاه بوجاری حبوبات و غلات به طور کلی در دو نوع صنعتی و خانگی طراحی و تولید می شود.

از دستگاه های بوجاری صنعتی برای بوجاری کردن دانه های خوراکی در ابعاد بزرگ استفاده می کنند. در حالی که دستگاه های بوجاری خانگی از نظر ابعاد و ظرفیت کوچک تر هستند و قدرت بوجاری کمتری دارند.

با همه اینها در هر دو نوع این دستگاه ها فشار بالای هوا به اضافه تحرکات مکانیکی موجب پاک سازی آلودگی ها، خاک، ساقه، غبار و… از حبوبات می گردد. به طور کلی دستگاه بوجاری از یک سو فرآیند پراکندگی را توسط فن و بر اساس وزن انجام می دهد.

از سوی دیگر بر اساس اندازه دانه اقدام به الک کردن آنها می نماید. روی هم رفته انواع دستگاه های بوجاری قابلیت اداره کامل خط تولید کارخانجات را دارند. با این حساب تنها کاری که باقی می ماند این است که در انتهای فرآیند تولید از دستگاه بسته بندی استفاده کنید.

توجه داشته باشید عملیات گفته شده پیش از بسته بندی و وزن بندی محصولات انجام می گیرد. اگرچه فرآیند بوجاری غلات و حبوبات درایام قدیم با استفاده از نیروی باد و به صورت دستی انجام می شد؛ اما امروزه پیشرفت تکنولوژی و مکانیزه شدن اغلب صنایع شرایطی مهیا کرده که این فرآنید به کمک دستگاه ها و ماشین آلات پیشرفته و مدرن انجام شود.

دستگاه بوجاری حبوبات و غلات خانگی همانطور که از نامش مشخص است در خطوط تولید خانگی به منظور بسته بندی انواع حبوبات، غلات، برنج، قهوه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. منتها آنچه که اهمیت دارد این است که ابتدا باید از دستگاه های بوجاری استفاده نمود و سپس نوبت به استفاده از دستگاه های بسته بندی خانگی می رسد.

دستگاه بوجاری صنعتی نیز در صنعت تولید حبوبات، غلات و… بکار می رود. در این صورت باز هم باید پیش از استفاده از دستگاه بسته بندی به کمک دستگاه بوجاری حبوبات و غلات اقدام به انجام عملیات بوجاری نمایید؛ زیرا اینگونه محصولی مرغوب و با کیفیت به بازار عرضه خواهد شد.

انواع دستگاه بوجاری بر اساس محصول

دستگاه های بوجاری بر اساس نوع محصول به انواع اصلی زیر تقسیم می شوند:

 • دستگاه بوجاری قهوه
 • دستگاه بوجاری حبوبات
 • دستگاه بوجاری غلات
 • دستگاه بوجاری برنج

دستگاه بوجاری قهوه

موارد استفاده از دستگاه بوجاری قهوه در پاکسازی و دستچین دانه های قهوه است. پس از انجام پاکسازی و بوجاری دانه های قهوه در آخرین مرحله از دستگاه بسته بندی ساشه استفاده می شود.

دستگاه بوجاری حبوبات

دستگاه بوجاری حبوبات را در سه سایز کوچک، بزرگ و متوسط تولید می کنند. ظرفیت این دستگاه ها متفاوت بوده و جوابگوی هر سلیقه و نیازی هستند. الکترود بکار رفته در این دستگاه های بوجاری بنا بر CO2 ساخته شده و به کمک جوش های SD به بدنه فولادی این دستگاه متصل می شوند.

دستگاه بوجاری غلات

دستگاه بوجاری غلات عملکردی مشابه با دستگاه پوست گیر جو دارد. به این صورت که برای پاکسازی غلاتی همچون گندم، جو و… می توان از هر دوی این دستگاه ها کمک گرفت. به این ترتیب در فرآیند بوجاری کردن با استفاده از دستگاه بوجاری غلات شاهد جدا سازی سنگ ریزه ها، خار و خاشاک، آلودگی ها، سبوس، ساقه و برگ از دانه های غلات خواهید بود.

دستگاه بوجاری برنج

دستگاه بوجاری برنج قابلیت استفاده برای بوجار کردن انواع گیاهان دارویی را نیز دارد. از این دستگاه ها برای جداسازی و پاک سازی خار و خاشاک از انواع دانه های ادویه جات استفاده می شود.

به این ترتیب دانه گیاهانی که برگ، خارهای درشت و ساقه های بزرگ دارند به وسیله این دستگاه ها از هم جدا می گردند. در ادامه  برای جداسازی برگ های خشک ریز و درشت از این گیاهان، آنها را به دستگاه سرند یا همان الک صنعتی هدایت می کنند.

آشنایی با عملکرد دستگاه بوجاری حبوبات و غلات

همانطور که گفته شد از دستگاه بوجاری حبوبات و غلات به طور انحصاری برای بوجاری کردن انواع حبوبات، غلات، برنج، خشکبار و حتی سبزیجات خشک استفاده می شود. نحوه عملکرد این دستگاه ها به شرح زیر می باشد:

در ابتدای فرآیند بوجاری به کمک فن تعبیه شده در دستگاه بوجاری حبوبات و غلات، گرد و غبار از از این محصولات کشاورزی جدا می شود. سپس همین فن اجسام سبک تر همچون دو لپه و کاه را از دانه ها جدا می کند.

در ادامه سرند فوقانی دستگاه بوجاری حبوبات و غلات وارد عمل شده و اقدام به جداسازی ناخالصی های درشت می نماید. پس از آن نوبت به جدا کردن ناخالصی های ریز همچون شن، سنگ ریزه و حبوبات شکسته می رسد. وظیفه اجرای این مرحله بر عهده سرندهای بوجاری قرار دارد.

روی هم رفته عملکرد دستگاه بوجاری حبوبات و غلات و قهوه و… به طور کامل در اختیار اپراتور است. عملکرد این دستگاه ها از نوع الکترومکانیکی بوده و به کمک دمش، مکش هوا و ویبراتور (لرزاننده) به فعالیت می پردازند.

دستگاه بوجاری حبوبات و غلات در انجام سورتینگ، سایزبندی، غبارگیری، خرده گیری، شن گیری و… از توانمندی و قدرت بسیار بالایی برخوردار است. به طوری که ناخالصی های موجود در حبوبات و غلات را با قدرت و شدت قابل توجهی از آنها جدا می کند.

مزایای استفاده از دستگاه بوجاری حبوبات و غلات

اکنون که با دستگاه بوجاری حبوبات و غلات و نحوه عملکرد این دستگاه ها آشنا شده اید بد نیست کمی درباره مزایای استفاده از آنها بدانید. در این صورت باید بگوییم دستگاه بوجاری حبوبات و غلات معمولاً ابعاد کوچکی داشته و در نتیجه به آسانی می توان آن را حمل و جابجا نمود.

از اینها گذشته دستگاه های بوجاری صدای کمی داشته، نصب و کاربری آنها آسان بوده و همچنین قادر به بهره برداری از حداکثر نیروی کار می باشند. از دیگر مزایای دستگاه بوجاری حبوبات و غلات مجهز بودن به تابلو برق کامل و مجزا است. این دستگاه های بوجاری همچنین دارای پنج سرند و ویبره هستند.

از طرفی این دستگاه ها کمترین میزان اصطکاک و پایین ترین هزینه تعمیر و نگهداری را دارند. روی هم رفته دستگاه بوجاری حبوبات و غلات در نوع خود بسیار بی نظیر می باشد؛ چرا که نه تنها توان برق مصرفی نسبتاً کمی دارد بلکه قابلیت تولید آن در دو سایز تک فن و دو فن نیز مهیا است.

از دیگر مزایا و فواید دستگاه بوجاری حبوبات و غلات  افزایش استحکام بسته های تولید در طول زمان است. زیرا این دستگاه حبوبات و غلات را پولیش کرده و به این ترتیب از خراب شدن بسته های تولیدی جلوگیری می شود. افزون بر اینها محصولات در لفاف کدر نخواهند شد.

با این تفاسیر دستگاه بوجاری حبوبات و غلات با پولیش کردن سطح بیرونی انواع دانه های گیاهی جلوه خاصی به آنها بخشیده و در نتیجه موجب جذب مشتری بیشتر می شود. ناگفته نماند به لطف دستگاه بوجاری فرآیند پولیش کردن بدون تخریب لفاف بسته بندی ها انجام می گیرد.

در واقع دستگاه بوجاری حبوبات و غلات بدون آسیب زدن به این محصولات به نرمی آنها را پولیش کرده و فرآیند بوجاری کردن را انجام می دهد. همانطور که گفته شد حفظ استحکام و دوام بسته های تولیدی در دراز مدت از مزایای اصلی دستگاه بوجاری محسوب می شود.

چرا که با دستچین و پولیش کردن حبوبات و غلات ناهمواری ها و خرابی های روی آنها از بین رفته و به تبع آن طول عمر این محصولات به طور قابل توجهی افزایش می یابد. به تبع آن نیز شاهد افزایش فروش محصولات و بیشتر شدن میزان تولید کارخانجات خواهید بود.

مزیت و فایده دیگر دستگاه بوجاری حبوبات و غلات خارج کردن شن و سایر ناخالصی ها است. ماشین های بوجاری در شروع کار اقدام به تمیز کردن حبوبات وارد شده می نمایند. به این ترتیب کلیه ناخالصی ها به خصوص شن از محصول اصلی خارج شده و می توان آنها را وارد مرحله بعدی بوجاری کردن نمود.

قابلیت های دستگاه بوجاری حبوبات و غلات

دستگاه های بوجاری حبوبات و غلات از قابلیت های فراوانی برخوردار هستند که برخی از مهم ترین آنها به شرح زیر است:

جداسازی حداکثری ضایعات موجود در انواع حبوبات، غلات، خشکبار و…، مجهز به ضربه زن، دارای موتور و گیربکس بار ریز برای تخلیه ضایعات داخل سوپاپ ها، مجهز به کیسه گیر در محل هر یک از خروجی ها، دارای مخزن برای کیسه گیری محصول خروجی، مجهز به فن سانتریفیوژ جهت کاهش آلودگی صوتی و ایجاد  مکش حداکثری.

خرید دستگاه بوجاری حبوبات و غلات در تهران و کرج

چنانچه قصد خرید آنلاین دستگاه بوجاری حبوبات و غلات در تهران و کرج را دارید؛ هم اکنون می توانید بهترین دستگاه های بوجاری خانگی و صنعتی را با بالاترین کیفیت و دارای قطعات اورجینال و تضمین شده از وب سایت پارسوماش سفارش دهید.

پیش از ثبت سفارش نهایی نیز امکان مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان فروش ما وجود دارد. به این ترتیب ابتدا از قیمت و کیفیت دستگاه بوجاری حبوبات و غلات مطمئن شده و سپس می توانید خرید خود را انجام دهید.

روی هم رفته با مراجعه به پارسوماش فرصت فراهم کردن کلیه دستگاه های مورد نیاز در خط بوجاری حبوبات و غلات را در اختیار خواهید داشت؛ یعنی دستگاه هایی همچون موارد زیر:

دستگاه بوجاری حبوبات و غلات، نوار نقاله دستچین، دستگاه پولیش حبوبات، دستگاه شن گیر حبوبات و غلات، دستگاه پوست گیر غلات و سایر متعلقات جانبی.

قیمت دستگاه بوجاری حبوبات و غلات

فروشگاه پارسوماش معتبرترین مرجع فروش انواع دستگاه بوجاری حبوبات و غلات با مناسب ترین قیمت در تهران، کرج و سراسر ایران است.  با مراجعه به این مجموعه قادر به خرید دستگاه بوجاری ارزان قیمت با گارانتی 18 ماه و خدمات پس از فروش 15 ساله خواهید شد.

افزون بر اینها مجموعه پارسوماش به دلیل حذف واسطه ها، انواع دستگاه بوجاری حبوبات و غلات را با قیمتی بسیار مقرون به صرفه به فروش می رساند. به منظور استعلام قیمت این دستگاه ها می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته یا از طریق وب سایت فروشگاه لیست قیمت دستگاه بوجاری حبوبات و غلات را دریافت نمایید.

سخن آخر

دستگاه بوجاری حبوبات و غلات دستگاهی است که با استفاده از الک به تمیز کردن دانه ها و جداسازی خاک و بقای غیرخوراکی از آنها می پردازد. در فرآیند بوجاری کردن همچنین پوست و ساقه انواع دانه های خوراکی مانند گندم، جو، برنج و… از آنها جدا می شود.

از دیگر موارد کاربرد دستگاه بوجاری حبوبات و غلات این است که در طی عملیات بوجاری انواع بذر علف های هرز، انواع آفات، تخم های حشرات و غیره از این محصولات حذف می گردد. همانطور که گفته شد بوجاری کردن محصولات خوراکی از دیرباز رایج بوده و توسط کشاورزان انجام می گرفته است.

در روش های قدیمی بوجاری، کشاورزان با استفاده از چنگک یا دیگر ابزارها اقدام به پراکندگی سازی محصولات در برابر باد می نمودند. به این ترتیب محصولات کشاورزی از سبوس، پوست، ساقه و به طور کلی مواد اضافی جدا می شدند.

بد نیست بدانید سابق بر اینها عمل بوجاری و غربال کردن محصولات از طریق روش های دستی، خرمن کوبی، باد افشان و الک کردن انجام می گرفت. یک چنین اقداماتی نه تنها زمان زیادی را می طلبید بلکه نیازمند صرف انرژی بالایی نیز بود.

در حالی که امروزه با استفاده از دستگاه بوجاری حبوبات و غلات براحتی و درکمترین زمان ممکن قادر به انجام عملیات بوجاری روی محصولات کشاورزی و خوراکی مختلف خواهید شد.

لازم به تذکر است برای پاک کردن دانه های از شن، خار و خاشاک، الک کردن آنها و به طو کلی جداسازی ضایعات از حبوبات، گندم، جو، برنج، روی هم چیدن آنها، درجه بندی و… همگی با استفاده از دستگاهی به نام دستگاه کوبنده انجام می گیرد.

در حین جداسازی امکان دارد یک سری سموم محافظتی و دفع آفات به دانه ها افزوده شود. توجه داشته باشید این عمل بر عهده دستگاه بوجاری حبوبات و غلات قرار داشته و به آن عملیات بوجاری گفته می شود.

 

دستگاه بوجاری حبوبات و غلات
دستگاه بوجاری حبوبات و غلات

 

 

خط تولید چیپس
خط تولید پیاز سرخ شده
5 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با ما تماس بگیرید.